Real Progress

Real Progress

A Fejlesztő Vezetés Szakértője

  • Fejlesztő vezetés
  • Brainmachine
  • QuickEE

Dolgozók motiválása

by dr. Daróczi Zoltánupdated on 2020.07.01.2020.07.01.8Min Read
1
dolgozók motiválása címkép

A dolgozók motiválása a teljesítmény archimédeszi pontja. Ez az a pont, amit ha megtalálsz, szó szerint kimozdíthatod sarkaiból a világot. Hogyan közelíts a motivációhoz, hogyan veheted a kezedbe azt?

Minden dolgozó saját motivációs kulccsal rendelkezik

dolgozók motiválása
<a href="https://pixabay.com/hu/users/cocoparisienne-127419/?utm_source=link-attribution&utm_medium=referral&utm_campaign=image&utm_content=3497145">Anja🤗#helpinghands #solidarity#stays healthy🙏</a> képe a <a href="https://pixabay.com/hu/?utm_source=link-attribution&utm_medium=referral&utm_campaign=image&utm_content=3497145">Pixabay</a> -en.

Közhelynek számít, de igaz. Mindenkinek saját motivációs bázisa van, így ami az egyik dolgozónál működik, az nem működik a másiknál.

Így pl. az általános vélekedés szerint a legerősebb motiváció a pénz. Több pénzért nagyobb teljesítményt várhatunk. A vállalatvezetők keserű tapasztalata és a hr szakértők megalapozott meggyőződése szerint azonban nem így van. A dolgozók motiválása a pénzen keresztül csak keveseknél vezet nagyobb teljesítményre.

Persze a pénz és a jutalom is fontos szempont. Azonban nem az egyedüli motivációs tényező. Sokkal inkább más motivátorokkal együtt tudja kifejteni hatását. Ez jó és rossz hír is egyben. A dolgozók motiválása nem (csak) pénz kérdése (ez a jó hír) viszont kreatív és kitartó gondolkodást igényel (ez pedig a rossz hír).

Ebben a cikkben néhány szempontot kapsz a motivációs bázis egyéni felderítésére.

Dolgozók motiválása a Maslow szükségletpiramis alapján

dolgozók motiválása a Maslow szükségletpiramis alapján

Már a főiskolán is találkozol a Maslow szükségletpiramissal. Nincs olyan vezetőképzés sem, ami valamilyen módon ne nyúlna vissza a szükségletek hierarchiájára. Az elméletet magát alapjait sokan ismerik. Azt már kevesebben tudják, mennyire jól használható ez az elmélet arra, hogy megtaláld a dolgozók egyéni motivációját.

A dolgozók motiválása a szükségletpiramisra alapozva azt jelenti, hogy az egyes szükségletekhez konkrét motivációs eszközöket rendelsz.

Nézzünk néhány példát a konkrét motivációs eszközökre!

Alapszükségletek szintje: Jól használható munkaeszközök; Időben érkező információk; Korrekt fizetés; Megfelelő munkakörülmények

Biztonság szintje: Kiszámítható és átlátható teljesítményértékelési rendszer; Rendszeres meetingek; Megfelelő munkavédelmi eszközök; Tájékoztatás a vállalati folyamatokról (átszervezések, projektek, termékfejlesztés stb.)

Kapcsolat szintje: Névnapok, születésnapok; Apró figyelmességek; Személyes érdeklődés a dolgozók iránt; Csapatépítő programok

Elismerés szintje: Dicséret; Jutalmak; A pozitív teljesítmény kiemelése; Belső pályázatok, díjak; Dolgozó véleményére, szaktudására, tapasztalatára való támaszkodás

Önmegvalósítás szintje: Komolyabb feladatok delegálása; Előléptetés; Továbbképzések, tanfolyamok (esetleg nem csak munkához kapcsolódó)

A dolgozók motiválása akkor válik személyre szabottá, amikor a beszélgetések során kideríted, kit melyik szint motivál a legerősebben. Van, akit az elismerés mozgat, sokakat a kapcsolat és vannak, akik fejlődni szeretnének. Derítsd ki mi a helyzet és találjatok közösen olyan dolgokat, amik a neki fontos szinten nyújtanak motivációt!

Motiválatlan egy munkavállaló? Nem biztos, hogy fizetést kell neki emelni. Lehet, hogy csak a munkaeszközét kell kicserélni egy jól működő, minőségi eszközre (alap szint). Vagy az is lehet, hogy jobban oda kéne figyelni a munkájára és többet dicsérni (elismerés szintje). Esetleg szárnyakat kap, ha választhat egyet a munkáltató által finanszírozott továbbképzések közül (önmegvalósítás szintje).

A személyiségtípus figyelembe vétele a teljesítmény fokozására

DISC modell - a dolgozók motiválása így lesz személyiségre szabott

Nagyon sokat jelent a munkamotiváció szempontjából, ha mindenki olyan munkakört tölt be, ami megfelel a személyiségének, amire alkalmas és sikerélményt nyújt neki.

Az is alapigazság, hogy különböző személyiségtípusok más és más bánásmódot igényelnek. A dolgozók motiválása akkor személyre szabott, ha figyelembe veszi a személyiséget. Az is alapigazság, hogy megfelelő tudatosság nélkül a vezető azt szeretné nyújtani a munkatársaknak, ami őt magát is motiválná. Így a dolgozók motiválása szükségszerűen egyoldalú és kevéssé hatékony, hacsak a kialakításakor igénybe nem veszel valamilyen személyiségtipológiai rendszert.

Milyen személyiségtipológiát érdemes használnod a motiváció megállapítására?

Az egyik legkönnyebben és legegyszerűbben alkalmazható rendszer a DISC.

A dolgozók motiválása a DISC 4 személyiségtípusa alapján máris differenciáltabban meghatározható.

Sárga: Csapatmunka, elismerés, bónuszok, barátságos környezet, gyakori beszélgetés

Zöld: Kiszámíthatóság, biztonság, világos feladatok és keretek, strukturáltság, háttér információk

Kék: Megfelelő idő a munkavégzésre, tanulási lehetőség, egyértelmű szabályok és feltételek, dicséret, biztatás

Piros: Új kihívások, előléptetés, fizetésemelés, státusz szimbólumok

A DISC személyiségtipológiát elsajátíthatod könyvekből, vagy részt vehetsz egy rövid, célratörő tréningen, mint amilyen a Győri Tréning DISC tréningje is.

A fejlesztő vezetés szerepe a dolgozók motiválásában

Mind a személyiségtípusokat tekintve, mind a Maslow szükségletpiramis szempontjából nézve kiemelkedő szerepe van a vezetői munkának a dolgozók motiválásában.

Csak a vezető tudja megadni azt a biztonságot, kapcsolatot, elismerést, ami a munkatársakat különböző mértékben bár, de erősen motiválja. A vezető feladata az is, hogy biztosítsa az alapvető munkafeltételeket: megfelelő eszközök, alapanyagok, munkakörülmények.

Van azonban még egy fontos szempont. A dolgozók motiválásának célja nem elsősorban a jó hangulat biztosítása, hanem a megfelelő teljesítmény elérése. Ez pedig nem csak a motivációtól, hanem a munkatárs képességeitől is függ.

Hiába szeretne valaki egy feladatot minden erejével megoldani, ha hiányoznak hozzá a képességei. Ha hiányzik a képesség, hamar csökken a motiváció is. A vezető feladata, hogy figyeljen a beosztottak tudásszintjére, arra, hogy megfelelő színvonalon legyenek képesek ellátni a feladataikat. A megfelelő tudásszint és képesség pedig a dolgozók motiválása szempontjából is elsődleges.

Hogyan derítsd fel az egyéni motivációs faktorokat? Tesztek és interjúk

A dolgozói motiváció felderítésére bejárt utak és bejáratott eszközök vannak. A rendszeres vezetői beszélgetésektől kezdve a teszteken át széles kínálatból válogathatsz.

Ha még nem foglalkoztál a vállalatnál alkalmazott motivációs eszköztár tudatos felépítésével, érdemes a dolgozókkal kitöltetni néhány munkamotivációs és személyiségtesztet. Ezek alapján kiderítheted, hogy

  • minden dolgozó a személyiségének megfelelő helyen van-e
  • a szükségletpiramis mely szintjei mozgatják erősebben
  • ki kivel tud jól együttműködni
  • vezetőként melyik beosztottnál mire kell különösen is figyelned

A DISC személyiségtesztet, Konfliktuskezelési tesztet vagy egyéb kisebb munkamotivációs teszteket célszerű online formában kitölteni, mert így gyorsabb az értékelés. A tesztcsomagot célszerű a munkakörökre optimalizálni, hiszen egy vezető felé mások az elvárások, mint egy adminisztrátor felé.

A kapott információk alapján

  • végig lehet tekinteni a vállalat motivációs eszköztárát
  • ki lehet egészíteni olyan elemekkel, amelyek hiányoznak
  • az alkalmazottak részére személyes motivációs csomagot lehet kialakítani

Sokat megtudhatsz a dolgozók motivációjáról a rendszeres vezetői beszélgetések által is. Ezek során aktualizálhatod és még jobban személyre szabhatod a motiválás eszközeit. A dolgozók motiválása sokkal egyszerűbb, ha megkérdezed magukat a dolgozókat. Ők némi segítséggel el fogják mondani neked, hogy mi motiválná őket igazán.

Ez természetesen időigényes és fáradságos munka. A motivációs felmérést azonban ki is szervezheted!

Vedd fel velünk a kapcsolatot és minden gond lekerül a válladról: a felmérés megszervezésétől kezdve az online teszteken és interjúkon át egészen a motivációs tanácsadásig teljes körű szolgáltatást kapsz tőlünk.

Fejlesztő Vezetés leírása
1

dr. Daróczi Zoltán

2005 óta foglalkozom Fejlesztő Vezetéssel. Abban segítek, hogy a vezetői munka stresszmentesebb legyen, a dolgozók több örömet találjanak a munkájukban és a vállalatok nyereségesebbé váljanak. Ennek fontos eszköze a Fejlesztő Vezetés, a munkatársak készségeinek és szaktudásának fejlesztése.

Post Navigation

Previous Article
Next Article
Győri Tréning

Legutóbbi bejegyzések

  • Szervezeti diagnózis – minden fejlesztés alapja
  • Hasznos linkek
  • Dolgozók motiválása
  • Pozitív motiváció – a dicséret mint fejlesztési eszköz
  • Vezetői Stílusok – így válaszd meg őket helyesen

Archívum

  • 2020 november
  • 2020 július
  • 2020 június
  • 2019 június
  • 2019 május
  • 2019 április
  • 2019 március
  • 2019 február

Kategóriák

  • Brainmachine Elektronikus Tudásteszt
  • Egyéb kategória
  • Fejlesztő vezetés
  • Quick Employee Evaluation
Szervezeti Diagnózis
Kapcsolódó cikkek

Szervezeti diagnózis – minden fejlesztés alapja

by dr. Daróczi Zoltán6Min Read
1
Fejlesztő vezetés rendszere
Kapcsolódó cikkek

Fejlesztő Vezetés Rendszere

by dr. Daróczi Zoltán8Min Read
0
pozitív motiváció
Kapcsolódó cikkek

Pozitív motiváció – a dicséret mint fejlesztési eszköz

by dr. Daróczi Zoltán5Min Read
1

Fejlesztő Vezetés

A Real Progress Kft. 2005 óta foglalkozik a Fejlesztő Vezetés Rendszerével és a hozzá kapcsolódó szoftverek fejlesztésével. Segítségükkel hatékonyabb, stresszmentesebb a vezetői munka. A dolgozói elkötelezettség és elégedettség nő, a fluktuáció csökken.

Gyorsmenük

  • Fejlesztő vezetés
  • Brainmachine
  • QuickEE

Legutóbbi bejegyzések

  • Szervezeti diagnózis – minden fejlesztés alapja
  • Hasznos linkek
You can edit the footer copyright texts via Dashboard > Appearance > Customize > Footer Settings The Ultralight by Raratheme. Powered by WordPress.